subota, 18. listopada 2008.

TEHNOLOGIJE DEZINFEKCIJE

Tehnologija dezinfekcije ubija ili odstranjuje biološke zagađivače koji se nalaze u vodi. Četiri glavne tehnologije koje se koriste u dezinfekciji vode su: kloriranje, mikrofiltracija, ozonizacija i ultraljubičasto svjetlo.

KLORIRANJE
Klor uveden u vodu se otapa, a djelom s njom reagira i pri tom disproporcionira. Nastala hipoklorasta kiselina je slaba i nestabilna, pa se razlaže uz otpuštanje atomskog ili nascentnog kisika. Klor koji nije kemijski reagirao ostaje otopljen u vodi i ta se otopina naziva klorna voda. Zbog oslobođenog nascentnog kisika klorna voda djeluje baktericidno, pa se u malim količinama rabi za sterilizaciju vode za piće.

Klor valja oprezno primjenjivati pri pripremi vode za piće, jer ako voda sadrži suviše organskih tvari, u reakciji s klorom nastaju izuzetno toksične i kancerogene tvari.

Aquapur sustavi NE koriste ovu tehnologiju

MIKROFILTRACIJA
Kod mikrofiltracije se koristi filter sa porama manjim od 0.2 mikrona kako bi se fizički spriječio prolazak biološkog zagađivača. Mono blok ugljena je općenito prihvaćen kod mikrofiltracije.

Aquapur
sustavi koriste ovu tehnologiju

OZONIZACIJA
Tretman ozonom se općenito koristi u širokoj komercijalnoj i industrijskoj upotrebi. Primjenom ozona se oksidiraju organski zagađivači u sličnom smislu kao što to čini i klor. Generator ozona mijenja kisik iz zraka u O3 ili ozon. Kao i kod klorizacije, za dezinfekciju su potrebni određeni koncentrat i vrijeme djelovanja. Ozon je učinkovit kod patogenih bakterija poput crijevnih bakterija i legionela, ali nije učinkovit protiv tvrdokornih cista poput cryptosporidium ili giardia lamblia bez upotrebe visokog koncentrata i dugog vremena djelovanja.

Aquapur sustavi NE koriste ovu tehnologiju

ULTRALJUBIČASTO SVJETLO (UV)
Utjecaj na vodu putem UV postoji od početka vremena preko prirodnog sunčevog svjetla.
Moderna UV upotreba koristi UV cijev u čistom pleksiglas ili kvarc okruženju oko kojeg teče netretirana voda. UV svjetlo uništava genetski materijal patogena poput caliform bacteria i legionella, te ih učinkovito neutralizira i sprečava u razmnožavanju.

Aquapur sustavi koriste ovu tehnologiju UV sterilizacijom

DESTILACIJA
Destilacijom se postiže visoka kvaliteta, djelujući na vodu grijanjem sve dok ne ispari. Para prolazi kroz kondenzacijsku spiralu, gdje se hladi i kondenzira natrag u tekućinu u posebnom odjeljku. Iz toga slijedi da će štetna tvar koja je postojala u vodi, prilikom pretvaranju u paru ostati u odjeljku grijanja, a kondenzirana voda u sljedećem će odjeljku biti bez zagađivača. Održavanje destilacijskog dijela obično uključuje čišćenje dijelova koji se koriste kod zagrijavanja. Destilacijom se općenito osigurava visoki stupanj učinkovitosti protiv velikog broja štetnih tvari po zdravlje.

Destilacija pak ne djeluje kod štetnih tvari poput benzena i radona, koji djeluju putem štetne pare, a tako mogu onda putem pare i putovati kroz sustav destilacije.

Energija koja je potrebna za destilaciju i relativno dugo vrijeme proizvodnje, ograničavaju upotrebu.

Aquapur sustavi NE koriste ovu tehnologiju

nedjelja, 5. listopada 2008.

AKTIVNI UGLJEN

Aktivni ugljen podrazumijeva amorfni oblik ugljena tj. nema pravilnu strukturu atoma poput elementarnog ugljena: dijamanta ili grafita.
Nastaje spaljivanjem drva, orahovih ili kokosovih ljuski ili drugih ugljenih "materijala". Ugljen postaje aktvan grijanjem na 1000 °C u odsustvu kisika. Takvo tretiranje uklanja ostatke nekarbonatnih elemenata i tako stvara unutarnju mikrostrukturu sa vrlo velikom površinom, od čega se 98% nalazi u unutrašnjosti tretiranog ugljena.

Tehnologija granuliranog ugljena je dobro razvijena u cilju smanjenja širokog spektra estetskih zagađivača i dosta učinkovita u smanjenju nekih zagađivača štetnih po zdravlje poput "hlapivih organskih spojeva" – VOC's (benzen, tri-klor etilen, i sl.) koji se mogu absorbirati putem kože, ili kao radon koji se nalazi kao štetna para otopljena u vodi te se udiše za vrijeme tuširanja

Zbog svog molekularnog sastava, aktivni ugljen može dobro apsorbirati, tj. može preuzeti ili sakupiti mnoge organske molekule na svoju površinu.

Posebno dizajnirani mono blokovi komprimiranog aktivnog ugljena učinkoviti su u smanjivanju teških metala poput olova i žive. Mono blok filteri sa porama manjim od 0.2 mikrona također su često učinkoviti i kod bioloških zagađivača, no nikad u potpunosti.